foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

315237
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
216
434
767
313096
767
5844
315237

Your IP: 3.138.135.201
Server Time: 2024-12-04 08:41:39

Dnia 15 kwietnia odbyło się kolejne, już 10 spotkanie w ramach realizowanej w bibliotece innowacji. Tym razem świętem przewodnim był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony 2 kwietnia. Spotkanie rozpoczęlismy od informacji o święcie. Porozmawialiśmy na temat ulubionych książek, a w szczególności o znanych i lubianych baśniach. Ponieważ święto związane jest z osobą Andersena, uczniowe wysłuchali, czytanej przez nauczyciela-bibliotekarza baśni "Stokrotka". Następnie po omówieniu treści wysłuchanej baśni, wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę "Bohaterowie bajek i baśni". W ramach ćwiczeń logopedycznych dzieci wykonywały ćwiczenia z zakrsu profilaktyki logopedycznej w oparciu o utwór Iwony Rutkowskiej-Błachowiak.

10 marca odbyło się dziewiąte z kolei spotkanie. Tym razem było ono poświęcone Międzynarodowemu Świętu Języka Ojczystego, obchodzonego 21 lutego. Uczniowie zapoznali się ze słownikami dla dzieci zgromadzonymi w naszej bibliotece. Pokazaliśmy, jak należy posługiwać się słownikami. Nie zabrakło też praktycznych ćwiczeń. Sprawdzaliśmy pisownie wybranych wyrazów oraz wyjaśniliśmy kilka frazeologizmów. Następnie dzieci zapoznały się ze stroną http://www.ortofrajda.pl/, gdzie wspólnie uzupełnialiśmy jedno
z dyktand.

Z kolei przyszedł czas na ćwiczenia logopedyczne. Dziś nasze języki szumiały i trzeszczały. „Walczyliśmy” z wierszem „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” oraz  innymi łamańcami językowymi.

9 lutego odbyło się kolejne spotkanie w ramach naszej innowacji. Tym razem „uczciliśmy” Dzień Kota. Święto to było okazją do prezentacji książek popularnonaukowych dot. hodowli kotów zgromadzonych w bibliotece. Rozmawialiśmy o tym,  jak się nimi opiekować i zaprzyjaźnić. Oczywiście nie mogło zabraknąć czytania wybranej książki. Miały to być przygody Cukierka Waldemara Cichonia, ale okazało się, że ten bohater jest znany wśród dzieci. W związku z tym przeczytaliśmy fragment książki „Przygody kota Bibelota” Zofii Sosnowskiej. Następnie tworzyliśmy listę kocich bohaterów.

W ramach zajęć logopedycznych Pani Monika przygotowała zestaw ćwiczeń Miau z zakresu profilaktyki logopedycznej. Ćwiczyliśmy "kocie języczki", pracowaliśmy też nad prawidłowym modulowaniem głosu.

 

20 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanej innowacji. Kolejnym świętem jaki przybliżyliśmy naszym uczniom był Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, obchodzony 18 stycznia. . Dzieci dowiedziały się dlaczego, właśnie ta data została wybrana na święto ukochanego przez dzieci misia. Następnie przeczytałyśmy uczniom pierwszy rozdział książki A.A. Milne  „Kubuś Puchatek”. Po wysłuchaniu fragmentu książki porozmawialiśmy o przyjaźni. Z kolei uczniowie odgadywali zagadki związane z przygodami misia o małym rozumku i jego przyjaciół, a następnie wspólnie ułożyli obrazek z puzzli. W ramach ćwiczeń logopedycznych, dzieci poznały inne funkcje buzi, niż mówienie. Próbowaliśmy pokarmów o różnej konsystencji. Było smacznie :).

Piąte i szóste spotkania były ze sobą tematycznie związane. Spotkanie piąte związane było z Dniem Życzliwości i Pozdrowień, które przypada w dniu 21 listopada. Z tej okazji zapoznaliśmy dzieci z książką Beaty Majchrzak  „Opowieść o Błękitnym Psie, czyli  o rzeczach trudnych dla dzieci”.

Kolejne nasze spotkanie związane  było z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Tym razem zapoznaiśmy dzieci z książką "Żółte kółka", Elizy Piotrowskiej.

Porozmawialiśmy na temat odmienności i wyjątkowości każdego dziecka, nawet tego które zmaga się z chorobą, czy innymi przeciwnościami losu. Wyjaśniliśmy pojęcie życzliwości, tolerancji i porozmawialiśmy, jak ważna rolę w życiu odgrywa  uśmiech. Następnie w ramach ćwiczeń logopedycznych dzieci ćwiczyły słuch fonematyczny, rozróżniały dźwięki oraz wykonywały gimnastykę buzi.

 

Kolejne spotkanie dotyczyło „Światowego Dnia Zwierząt”. Zaprezentowałyśmy uczniom wybrane książki o zwierzętach, zarówno te z literatury pięknej, jak i popularnonaukowej. Następnie uczniowie wysłuchali wybranego opowiadania zwierzętach. Po jego wysłuchaniu rozmawialiśmy na temat bohaterów opowiadania. Uczniowie zwrócili uwagę na to, że w opowiadaniu wystąpiły zwierzęta domowe i leśnie, utrwalając sobie tym samym wiadomości przyrodnicze.

Następnie odbyły się zajęcia logopedyczne, w czasie których wyobraźnią przenieśliśmy się na farmę. Dzieciaki ćwiczyły buzię naśladując zwierzęta domowe. Następnie pobawiliśmy się w zabawę pamięciową.  Niektórym dzieciom udało się zapamiętać i powtórzyć nawet 10 nazw zwierząt, co w toku zabawy nie było wcale łatwe.

Trzecie nasze spotkanie było związane ze Światowym Dniem Muzyki. Uczniowie wysłuchali książki M. Rusinka „Młody Chopin”, opowiadającej w zabawny sposób o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem. Porozmawialiśmy o małym  Fryderyku i zainteresowaniach dzieci. Następnie, w ramach zadań logopedycznych, dzieci rozwiązywały zagadki słuchowe. Były odgłosy wsi, dźwięki miasta oraz domowych czynności. Na zakończenie dzieci wysłuchały utworów Chopina – walca, poloneza i mazurka, z płyty z kolekcji „ Muzyczna akademia rozwoju".

Muzyka naszego genialnego kompozytora porwała naszych uczniów do tańca J.

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych był tematem drugiego spotkania w ramach innowacji „Książka na każdą okazję”. Uczniowie zostali zapoznani z książką „Baśnie do nauki języka angielskiego”- wsłuchali, wspólnie wybranej baśni –„Jaś i Małgosia”, najpierw czytanej przez nauczyciela - bibliotekarza w wersji polskiej, a następnie wysłuchali z płyty  wersji angielskiej. Podczas słuchania wersji angielskiej uczniowie próbowali „wyłapać” znane im słówka. Wykazali się ogromną ich znajomością J.

Następnie odbyły się ćwiczenia logopedyczne. Tym razem ćwiczyliśmy sprawność języka. Były zabawy z cytryną oraz z papierami przyklejonymi do podniebienia. Wszystkie dzieciaki bardzo starały się o poprawne wykonanie zadania.

Na koniec uczniowie grali w angielskie memory.

 

Dnia 11 września, grupa uczniów uczęszczających na świetlicę wzięła udział  w pierwszym spotkaniu, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej. Zajęcia dotyczyły rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie zostali zapoznani  z książeczką „Asiunia” Joanny Papuzińskiej (książeczka wydana w kolekcji Muzeum Powstania Warszawskiego).

Po omówieniu przeczytanych treści, uczniowie wzięli udział w zabawach
i ćwiczeniach oddechowych, zwiększających pojemność płuc. Następnie dzieci poznały wierszyk:

Czytaj więcej: Spotkanie pierwsze

W roku szkolnym 2015/2016 w bibliotece będzie realizowana innowacja pedagogiczna „Książka na każdą okazję- zajęcia czytelnicze z elementami logopedii”. Innowacja skierowana jest do uczniów klas 1-3 uczęszczających na świetlicę szkolną. Zajęcia będą odbywać się według określonego harmonogramu, zgodnie z rocznicami wydarzeń lub świętami, również tymi nietypowymi.

Głównym założeniem innowacji jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i zainteresowanie książką poprzez stosowanie różnorodnych form pracy z tekstem oraz kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej.