foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

315244
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
223
434
774
313096
774
5844
315244

Your IP: 3.14.130.205
Server Time: 2024-12-04 08:43:55

Drodzy Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Sytuacja, którą obecnie przeżywamy w naszym kraju jest trudna. Każdemu z nas mogą towarzyszyć różne emocje, np. strach, złość, co jest oczywiście normalne i adekwatne do sytuacji. Jedno jest pewne - nie damy się, wspólnymi siłami w poczuciu odpowiedzialności, przejdziemy przez to i wygramy! Nie może być przecież inaczej :)

Dzisiaj (19.03) polecamy Wam do przeczytania i/lub wysłuchania wspaniałej bajki autorstwa Pani Doroty Bródki pt. "Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie". Jednocześnie po przeczytaniu bajki, bardzo prosimy Was o wykonanie następującego zadania (które w książeczce poleca autorka).

Bajka do przeczytania

Bajka do wysłuchania

ZADANIE:

Jakie rzeczy będziesz robić po kwarantannie? Narysuj je!

Bardzo zachęcamy do narysowania Waszych dobrych pomysłów i planów i jeśli macie ochotę o wysłanie zdjęcia Waszego rysunku na adres biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Może po powrocie uda nam się zrobić wystawkę Waszych pięknych prac!

Rodzice, prosimy o wsparcie dzieci i pomoc w przeczytaniu książki naszym najmłodszym. Czas trwania nagrania wynosi ok. 11 minut. Zachęcajcie dzieci do wykonania ilustracji, które na pewno nam wszystkim poprawią humory i dadzą nadzieję :)

W bibliotece szkolnej po raz kolejny odbyły się zajęcia z innowacji pedagogicznej, pt. "Spotkania czytelnicze z elementami bajkoterapii". Podczas spotkania z dziećmi uczęszczającymi do świetlicy szkolnej, została przeczytana bardzo wartościowa książka "Wilczek Leon - odwaga i uważność" na temat przeżywania strachu. Po przeczytaniu książki uczniowie wzięli udział w zadaniu, polegającym na wyborze jednego z trzech okręgów zrobionych na podłodze. Krąg, który był na zewnątrz oznaczał lęki, które cały czas są w nas, krąg wewnętrzy coś czego się baliśmy, ale już się nie boimy, natomiast krąg wewnętrzy oznaczał brak strachu. Nauczyciel-bibliotekarz odczytywała kolejno różne zjawiska, rzeczy i zwierzęta, a uczestnicy wybierali jeden z kręgów na podłodze. Wśród przykładów były pająki, burza a nawet skarpetki. Próbowaliśmy również oswoić nasze wewnętrzne strachy czytając o domowych potworach takich jak: Decyzella Poranna czy Łakomiec Wielki. Dzieci rysowały również inne potworki, którym nadawaliśmy imiona!

13 grudnia odbyło się ostatnie w roku kalendarzowym 2019 roku, spotkanie poświęcone przeżywanym emocjom i wartościom. W tym dniu rozmawialiśmy o przyjaźni. Na początku spotkania nauczycielka-bibliotekarka przeczytała opowiadanie o przyjaźni z książki pt.: "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach." Następnie po krótkiej rozmowie na temat przyjaźni zawieranych przez naszej świetliczaki, postanowiliśmy wspólnie zrobić coś dobrego dla dzieci najbardziej potrzebujących naszego wsparcia i uśmiechu. Uczniowie wspólnymi siłami zapakowali przygotowane wcześniej kartki od uczniów, dla dzieci chorujących na chorobę nowotworową i przebywających w szpitalu. Przygotowanie własnoręcznie zrobionych i ozdobionych kartek odbyło się w ramach akcji "Wylosuj anioła". Był to wspaniały gest dobroci i wsparcia.

 

20 listopada uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w kolejnym spotkaniu czytelniczym, które zostało poświęcone komunikacji. Na początku został przeczytany fragment książki autorstwa Agnieszki Pawłowskiej pt.: "Przyjaciele z Krainy Uważności - komunikacja". Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie mającej na celu sprawdzenie, jak odbieramy informacje, kiedy nie możemy zadawać pytań (czyli pozyskiwać informacji) oraz jak wygląda komunikacja przy użyciu słów.

 

Na początku spotkania uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. "Radość i Wyspa Hop Siup". W trakcie czytania mogli przenieść się oczami wyobraźni na Wyspę Hop Siup, gdzie nieustannie panowała radość :) Następnie w parach, uczniowie rysowali co sprawia im radość. Prace wyszły wpaniale!

 

Na początku spotkania uczniowie otrzymali kartki z postaciami chłopca i dziewczynki, których twarze wyrażały różne emocje. Zadaniem uczniów było dopasowanie pasującej ich zdaniem emocji do postaci, która ją wyrażała. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że uczniowie bardzo dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem emocji. Następnie dzieci w dwóch grupach grały w grę planszową pt. "Moje ulubione", dzięki której mogli się dowiedzieć o sobie nawzajem jak najwięcej. Na zakończenie dzieci wysłuchały bajki relaksacyjnej podczas której, słuchały muzyki - szumu drzew i wody.

Podczas zajęć  będziemy poznawać różne emocje i uczucia, a także kształtować właściwe postawy. Będziemy rozmawiać o radości, złości, smutku, a także innych emocjach, które towarzyszą nam każdego dnia. Nie zabraknie tematów związanych z komunikacją międzyludzką, a także rozmów o uprzejmości i bezinteresowanej pomocy. Wsparciem dla naszych spotkań będą przeróżne gry planszowe. Odbiorcami naszych spotkań są głównie uczniowie klas 1-3.