foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

315233
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
212
434
763
313096
763
5844
315233

Your IP: 18.191.154.132
Server Time: 2024-12-04 08:40:32

5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W bibliotece szkolnej roiło się więc tego dnia od bohaterów z bajek zarówno tych klasycznych jak i bardziej współczesnych. Rozmowy nauczycieli bibliotekarzy z uczniami dotyczyły przede wszystkim bajkowych tematów, a polecanymi książkami były oczywiście bajki. Grupa świetlicowa zaproszona została na bajkową pogadankę, teatrzyk kamishibai pt. "Noc w bibliotece" oraz zabawy. Wiadomo, że dzieci uwielbiają bajek słuchać czy bajki oglądać. Zajęcia te miały natomiast  rozbudzić w uczniach zainteresowanie czytaniem bajek.

Tradycją się stało,  że pod koniec października najmłodsi Siódemkowicze wstępują w szeregi czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku również wisienką na torcie Miesiąca Bibliotek Szkolnych była uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Dzieci w najwspanialszym z otoczeń, czyli wśród książek, miały okazję porozmawiać o tym jak ważne i przyjemne jest czytanie, złożyły przysięgę czytelniczą i wypożyczyły książeczki. Teraz świat wiedzy, magii i przygod stoi przed nimi otworem :)

Październikowym zadaniem miesiąca w ramach Ogólnopolskiego projektu Edukacyjnego "Zabawa Sztuką" było "Drzewo życia". Z okazji światowego Dnia Drzewa, obchodzonego właśnie w październiku, należało stworzyć sensoryczne drzewo nawiązujące do dzieła "Drzewo życia" Gustava Klimta. W ramach realizacji tegoż zadania uczniowie klasy 2C odwiedzili 17.10 bibliotekę szkolną. Dzieci wysłuchały fragmentu książki "Kto to puka? Sztuka" dotyczącego austriackiego artysty oraz zapoznały się z jego twórczością w oparciu o prezentację multimedialną i albumy tradycyjne, papierowe.  Po krótkiej pogadance na temat Dnia Drzewa i sztuki Klimta przystąpiły do tworzenia własnych drzew życia. W ramach dwóch grup projektowych powstały cudne, sensoryczne drzewa inspirowane stylem mistrza.

Tegoroczna Noc Bibliotek to już dziesiąta odsłona ogólnopolskiej akcji, w której uczniowie SP7 uczestniczą od jej samego początku. Jubileusze sprzyjają wspomnieniom i podsumowaniom, tak więc siódemkowe Noce Bibliotek poświęcone były m.in.: Detektywowi Pozytywce, Neli małej Reporterce, Pippi, Panu Kleksowi , a także Tyszakom.  11 października br. czytelnicy bibliotek w całej Polsce świętowali pod hasłem: MOC BIBLIOTEK. Mocą naszej szkolnej biblioteki są przede wszystkim wspaniali, kreatywni czytelnicy, którzy dzięki magii książek przenoszą się w różne światy, uczą się i doświadczają wielu niesamowitych przygód. Skoro o magii, wyobraźni i kreatywności mowa, to nasza zabawa musiała odbyć się pod znakiem Harry'ego Pottera. Dzieci, po odczytaniu listu dostarczonego przez sowę, udały się na peron 9 i 3/4, a stamtąd do znanej na całym świecie szkoły magii - Hogwartu. Gdy Tiara Przydziału podzieliła naszych śmiałków na cztery domy, zabawa zaczęła się na dobre. Można było przyozdobić się w tematyczny tatuaż, eksplorować bibliotekę w poszukiwaniu atrybutów adepta szkoły czarów, stworzyć piękny herb oraz sowę, poddać się testowi fasolek i roztworów wszystkich smaków, a także zagrać w Kahoota. Był też czas na słodki poczęstunek oraz ciekawostki dotyczące książek i filmów o Harrym Potterze. Na koniec dzieci otrzymały upominki w ramach podziękowania za wspólną, świetną zabawę.

 
 

10 października klasa 2b odwiedziła bibliotekę szkolną, aby podsumować pracę z lekturą. Tematem zajęć była książka pt. "Pięciopsiaczki". Wandy Chotomskiej. Uczniowie  przy świetnej zabawie, zarówno przy stolikach, jak i ruchowo utrwalali wiedzę zdobytą w trakcie czytania lektury.

Ogólnopolska akcja CZYTAMY Z SERCEM powstała z potrzeby podkreślenia wagi dwóch świąt nietypowych: Dnia Głośnego Czytania oraz Dnia Serca, które obchodzone są 29 września. Nasza szkoła włączyła się w tą piękną akcję po raz kolejny. W tym roku szkolnym działaliśmy przez cały tydzień na rzecz głośnego czytania i dbałości o nasze serca: stworzyliśmy wystawę książek w różny sposób nawiązujących do sercowej tematyki, czytaliśmy na głos,  graliśmy w sercowe memory, ozdabialismy serca oraz wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie fotograficznym. Klasy drugie odwiedziły też bibliotekę szkolną, by uczestniczyć w warsztatach czytelniczo- plastycznych z książką Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel "Pracownia Aurory" w tle. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat serca i sposobów dbania o nie oraz bezbłędnie wymieniły zalety głośnego czytania.  Wiedziały, co to złamane serce oraz nadzieja. Na koniec wykonały przepiękne serca z tektury i włóczki.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod znakiem "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas 2c i 3c mieli przyjemność wysłuchania Bajki o Janku, co psom szył buty w pięknej  interpretacji Pani Justyny Kosiby-Szubert, popartej ilustracjami Jana Marcina Szancera. Po prezentacji tekstu dzieci wspólnie wysnuły morał płynący z bajki, a następnie stworzyły prace plastyczne - własne, zupełnie niezwykłe buty.