foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

315736
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
21
694
1266
313096
1266
5844
315736

Your IP: 18.117.233.184
Server Time: 2024-12-05 02:05:42

W dniach 31 maja, 2 i 3 czerwca w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom klasy 1e, 1f, 3b, 1a i 3b  odwiedziły Tyską Mediatekę – oddział dla dzieci. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z Panem Grzegorzem Szewczukiem - muzykiem, fotografiem, rzeźbiarzem, Panem Michałem Kasperczykiem - prezesem NOL Tychy, radnym, Panem Sławomirem Żukowskim - aktorem i Panem Michałem Jankowiakiem - autorem książek dla dzieci. Goście czytali dzieciom książki oraz opowiedzieli o swoich pasjach.

Dnia 23 maja uczniowie klasy 2d wraz z wychowawcą i nauczyciele-bibliotekarzem odwiedzili Mediatekę. Uczniowie obejrzeli  oddział dla dzieci i dział muzyczny. W dziale dziecięcym Pani opowiedziała o zasadach wypożyczania, natomiast w dziale muzycznym pokazała różne rodzaje zbiorów oraz książkę pisaną Braille'm. Uczniowie mogli ją dotknąć i przekonać się jak czytają osoby niewidome.

19 maja odbyły się w naszej bibliotece kolejne warsztaty czytelniczo-twórcze. Tym razem tematem naszego spotkania było harcerstwo. Jedna z Pań bibliotekarek, Pani Marta jest bowiem harcerką i od kilku lat prowadzi drużynę harcerską w miejscu swego zamieszania. Swoimi zainteresowaniami postanowiła podzielić się z uczniami naszej szkoły. Po powitaniu uczniów i przedstawieniu celu spotkania, nastąpiła „prezentacja” Harcerki. Pani Marta weszła w mundurze harcerskim wywołując zaskoczenie wśród uczniów. Następnie opowiedziała o tym,  czym jest harcerstwo i  czym zajmują się harcerze. Ponieważ spotkanie odbywało się w bibliotece, nie mogło zabraknąć książek i czytania.  Przedstawiłyśmy uczniom książki dostępne w bibliotece, w których występują harcerze, a następnie Nasza Harcerka przeczytała uczniom fragment książki „Zakochany zuch” Ludmiły Marjańskiej. W dalszej części spotkania Pani Marta pokazywała różne zabawy i zadania, którymi zajmują się harcerze. Były zabawy integracyjne, zabawy na współdziałanie, szyfrowanie i wiązanie różnorodnych węzłów. To był bardzo miło spędzony czas i bardzo szybko minął.

W dniach 18-19 maja 2016r.  w ramach Ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady” odbył się w naszej bibliotece maraton czytelniczy. Na kolejnych godzinach  lekcyjnych przychodziła (według ustalonego harmonogramu) jedna klasa, a chętne osoby czytały fragmenty wylosowanej z cyklu książki. W jednej klasie czytały wszystkie osoby. Do wspólnego czytania włączyli się także nauczyciele. Każdy czytający otrzymał zakładkę do książki, które otrzymaliśmy od organizatora akcji - Wydawnictwa Akapit Press. Oczywiście każde czytanie było poprzedzone informacjami na temat autorki oraz książek wydawanych przez autorkę. Ogólnie w Ogólnopolskim czytaniu „Jeżycjady” wzięło udział w naszej szkole ok. 140 uczniów i kilku nauczycieli. To były bardzo miłe spotkania, przy wspaniałej lekturze.

11 maja 2016r. odbyła się VI edycja Rejonowego Konkursu Czytelniczego "Jeżycjada" w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Reprezentantkami naszej szkoły były uczennice klasy 5D. Konkurs dotyczył znajomości książki "Brulion Bebe B" z cyklu "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz. Dziewczyny zmierzyły się z następującymi konkurencjami: odpowiedzi na pytania testowe dotyczące znajomości biografii autorki oraz treści, a także przedstawianie scenek z treści książki. Ocenie podlegało również upieczone na potrzeby konkursu ciasto - "Murzynek Gabrysi". Nasze uczennice zajęły 5 miejce. Gratulujemy :)

9 maja z okazji  Dnia Bibliotekarza (obchodzony jest 8 maja),  zostałyśmy zaproszone do świetlicy  szkolnej. Wychowawca świetlicy - Pani Bożena Gąszcz opowiedziała, dzieciom o pracy bibliotekarza. Następnie nauczyciel-bibliotekarz, Pani Katarzyna Wodniok, przeczytała uczniom fragment książki "Cykor", autorstwa Magdaleny Kulus - mieszkanki Tychów :). Natępnie  uczniowie podziękowali Nam - Bibliotekarzom za codzienną pracę :). Od natomiast każdy otrzymał słodką niespodziankę :).

 

25 kwietnia 2016r. w odbyło się spotkanie pod hasłem „Rozmowy o pasjach i zainteresowaniach”. Gościem naszym była Pani Dorota Brzęk, absolwentka naszej szkoły, autorka książki fantasy „Drot. stworzony z nadziei”. Pani Dorota opowiedziała o tym, jak ważne w życiu jest odkrywanie swoich pasji i zainteresowań oraz „uruchamianie” drzemiących w nas talentów. Opowiedziała o swojej pasji pisania, radościach i trudnościach z tym związanych. Opierając się na własnym doświadczeniu opowiedziała jak wygląda „droga” książki od autora do czytelnika. Zachęcała zebranych do rozwijania swoich zainteresowań, poszukiwania radości z „wszelkiego” tworzenia, nie tylko pisania i spełniania marzeń. Każdy uczeń wylosował  „złotą myśl” spośród kilkunastu przygotowanych przez Naszego Gościa, która może być wskazówką na przyszłość. Nie obyło się oczywiście bez „autografów” i wspólnego zdjęcia. Był także wpis do książki, jednak z uwagi na to, że książka Pani Doroty skierowana jest raczej do starszego czytelnika, wpis w książce otrzymała jedna z Pań :)

4.04.2016r.  uczennice naszej szkoły wraz z nauczycielem-bibliotekarzem wzięły udział  w nowo otwartej Tyskiej MEDITECE, w spotkaniu autorskim z Panią Anna Czerwińska-Rydel – muzykiem, pedagogiem, autorką m.in. książek biograficznych o wielkich Polakach tj. np.:  „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie”, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku”, „Mój brat czarodziej – opowieść o Irenie i Julianie Tuwima”,  „Słońcem na papierze. Wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim”.

Na spotkaniu Pani Anna  przedstawiła dzieciom powieść o pisarzu Henryku Sienkiewiczu „Piórem czy mieczem” i odpowiedziała na pytania czytelników. Po spotkaniu można było zakupić książkę i oczywiście „zdobyć" dedykację. Mamy ją i MY :).

 

17 marca odbył się w naszej bibliotece konkurs „Przygoda z zagadkami… czyli tajemnice Lassego i Mai”. W konkursie wzięło udział 8 uczniów: z klasy Ia, Id, IIIb, 3 osoby z 4c, Va, Vd. Przykro nam, że pozostali, którzy się zapisali nie przyszli. Tym bardziej dziękujemy, tym którzy podjęli wyzwanie, a szczególnie dwóm uczennicom z klas I.

11 lutego swoje urodziny obchodzi  poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci, tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, bajek muzycznych – DOROTA GELLNER. Uczciliśmy to święto organizując warsztaty czytelnicze z wierszami i piosenkami Pani Doroty. Spotkanie jak zwykle rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej. Następnie przekazałyśmy kilka informacji na temat autorki i jej twórczości. Później wspólnie czytaliśmy wybrane wiersze. Czytały nawet nasze pierwszaki :). Następnie obejrzeliśmy fragment programu „Tęczowa bajeczka”, a następnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Zuzia lalka nieduża”. Po krótkiej przerwie, na małe co nieco, przyszedł czas na czynności plastyczno-techniczne. Robiliśmy lalki z drewnianej łyżki. Powstały naprawdę cudne prace. Spotkanie było bardzo udane. Super się razem bawiliśmy.