foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zasady biblioteczne na czas pandemii

Wizyty

315824
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
109
694
1354
313096
1354
5844
315824

Your IP: 3.145.109.144
Server Time: 2024-12-05 02:37:56

11 marca odbyło się kolejne spotkanie tropicieli faktów. Tym razem udaliśmy się na afrykańską sawannę. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Afrykańska przygoda z lwami”. Wraz z Anią i Jackiem, bohatreami książki Mary Pope Osborne przemierzaliśmy urokliwe tereny sawanny i podglądaliśmy jej mieszkańców. Po przeczytaniu fragmentów książki sprawdziliśmy wiedzę uczniów na temat tego co należy zabrać ze sobą na taką wyprawę. Następnie młodsi uczniowie kolorowali kolorowanki 3d i zagrali z młodym lwem w piłkę nożną, a starsi przygotowali kukiełki zwierząt na rękę.

Dnia 26 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Grupa uczniów ze świetlicy zamieniła się w Tropicieli faktów, tym razem na tropie dinozaurów. Na początku zajęć dzieci wysłuchały fragmentu książki „Dobry dinozaur”, a następnie zostały zapoznane z książkami popularnonaukowymi dotyczącymi dinozaurów. Szczególnie polecaliśmy książki z serii Akademia Tropicieli Faktów.

 

Czytaj więcej: Dzień Dinozaura

14 lutego w naszej bibliotece obchodziliśmy Walentynki - przepiękne święto zakochanych! W tym dniu na czytelników czekało sporo atrakcji. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach czytelniczych. Na początku przeczytaliśmy książkę pt. „Franklin i walentynki”. Następnie uczniowie łączyli w pary bohaterów znanych bajek, a na koniec kolorowali kolorowanki, które za pomocą tabletów i aplikacji quiver ożyły. To była super atrakcja. Starsi uczniowie wzięli udział w mini konkursie "Związki frazeologiczne o miłości". Nie zabrakło również "Randki w ciemno z książką", która polegała na wyborze dowolnej zapakowanej w papier książki, nie znając jej tytułu :)

 

7 lutego zaprosiliśmy dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej na spotkanie, dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu. Na początku przeczytaliśmy książkę pt. "Franklin i komputer", a następnie porozmawialiśmy na temat zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas korzystania z internetu. Podczas spotkania uczniowie uczyli się również podstaw programowania za pomocą aplikacji Lightbot.

18 i 19 grudnia bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie z klasy 1D oraz uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej. Na początku spotkania nauczyciel-bibliotekarz przeczytała uczniom książeczkę pt. "Franklin i prezent świąteczny". Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie odgadnąć zadane zagadki o zimie oraz za poprawną odpowiedź mogli "nakarmić" ciastkiem naszego głodnego reniferka :D Poza tym uczniowie dopasowywali rękawiczki na podstawie obrazków, których słowa się rymują. Na koniec dzieci układały świąteczne domino.

13 grudnia klasa 3A odwiedziła bibliotekę, w związku z podsumowaniem projektu, który dotyczył książki autorstwa Astrid Lindgren pt.: "Dzieci z Bullerbyn".

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, zwróciliśmy uwagę na tradycje świąteczne obchodzone w Polsce i w Szwecji. Uczniowie podali bardzo dużo przykładów na bazie przeczytanej książek i na podstawie własnych doświadczeń. Następnie Pani wychowawczyni zaproponowała zabawę, w którą bohaterowie książki również się bawili. Uczniowie i nauczycielka-bibliotekarka, mieli za zadanie odgadnąć ile fasolek znajduje się w słoiku. Ten kto podał liczbę najbliższą prawdzie, otrzymał upominek. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

6 grudnia obchodziliśmy w naszej bibliotece „Mikołajki”. Na spotkanie czytelnicze z tej okazji zaprosiłyśmy dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wraz z wychowawcą. Na początku przeczytaliśmy fragment książki pt. „Świąty Mikołaj” autorstwa Agnieszki Tyszka. Następnie uczniowie przystąpili do robienia łańcucha z kolorowego papieru na naszą biblioteczną choinkę. Powstały trzy łańcuchy, które pięknie ją ozdobiły. Na koniec porobiliśmy sobie zdjęcia z wykorzystaniem rekwizytów takich jak: okulary, broda św. Mikołaja, czerwony nos.

 

Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „PorozmawiajMy Proszę” organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. W związku z organizowaną akcją otrzymaliśmy książkę pt. „Nieoczywista Układanka Polska”, która porusza bardzo ważne tematy, o których warto i należy rozmawiać. My również rozmawiamy, bo to ważne. Rozmowa to narzędzie, które może uczynić cuda.

Do rozmowy zaprosiliśmy klasę 8, z którą poruszyliśmy temat HEJT-u. Nasza rozmowa miała charakter warsztatowy. Zanim podjęliśmy temat HEJT-u, uczniowie w dwóch grupach tworzyli mapy myśli związane z tym hasłem. W ten sposób próbowali odpowiedzieć na pytanie: co to znaczy hejtować, gdzie możemy spotkać się z tym zjawiskiem, kto może być ofiarą a kto sprawcą hejtu oraz mowa nienawiści a konstruktywna krytyka. Następnie uczniowie przedstawiali swoje propozycje drugiej grupie i na odwrót. Podstawą naszej rozmowy była zasada, że każda myśl jest dobra, ponieważ prowadzi do przemyśleń i dyskusji. Następnie korzystając ze scenariusza dostępnego online pt. „Zamiast hejtu” (realizowanego w ramach projektu „Internet bez nienawiści”) obejrzeliśmy krótki film dotyczący historii Asi i Adama. Treść filmu skłoniła uczniów do przemyśleń, że łatwiej kogoś skrzywdzić nie widząc go, niż rozmawiając twarzą w twarz. Podczas spotkania porozmawialiśmy również na temat filmu, odnosząc się do postaw głównych bohaterów – Asi i Adama. Podsumowując naszą rozmowę, doszliśmy do stwierdzenia, że starając się eliminować HEJT, każdy powinien zacząć od siebie, ponieważ w ten sposób możemy przynajmniej ograniczyć to przykre zjawisko.